Kategórie
 
 
 
 
 
U nás a vo svete

Inšpiratívne #1: Pritzkerova cena za rok 2020 v rukách dvoch architektiek

Pritzkerova cena je považovaná za jedno z najprestížnejších ocenení v oblasti architektúry. Laureátkami tejto ceny za rok 2020 sa stala dvojica architektiek z Írska, ktorá tvorí úspešný tandem viac ako 40 rokov. Nielenže sa stali prvými Írkami, ktorým bolo udelené toto ocenenie, ale prvenstvo si získal tento ročník aj vďaka online podobe zapríčinenej globálnou pandémiou. Čím sa vyznačuje ich tvorba a prečo zaujala porotu?

Architektky Yvonne Farrellová a Shelley McNamarová z Írska sú v poradí len štvrtou a piatou ženou, ktoré získali Pritzkerovu cenu udeľovanú od roku 1979. Pred nimi sa to podarilo iba Zahe Hadidovej, Kazujo Sedžimovej a Carme Pigemovej. Vo sfére, v ktorej profesijne stále dominujú muži, sa môžu pochváliť bohatým portfóliom významných projektov – od školských budov, kultúrnych a občianskych inštitúcií až po obytné stavby. „Byť architektom je nesmierne privilégium. Toto ocenenie je skvelým potvrdením nášho architektonického presvedčenia,“ povedali čerstvé laureátky, ktoré sú aktívne nielen v oblasti architektonickej tvorby, ale aj vzdelávania. 

Tvorivá sila

Osudy zakladateliek kancelárie Grafton Architects (fungujúcej od roku 1978) sa preťali počas štúdia na škole architektúry UCD (University College Dublin), kde neskôr pôsobili aj ako lektorky. Prednášali aj na školách ako École Polytechnique Fédérale vo švajčiarskom Lausanne, na Harvard Graduate School of Design a aj na Yalovej univerzite. Ich relatívne malý ateliér prekročil hranice rodného Írska a ocenenie Pritzkerova cena ich zaradilo medzi najlepších architektov sveta. Čím tak zaujali porotu? „Spoluprácu medzi Yvonne Farrellovou a Shelley McNamarovou charakterizuje silné puto medzi oboma architektkami. Vo svojich projektoch demonštrujú tvorivú silu, zároveň však preukazujú vzťah k lokálnym špecifikám. Na každé zadanie odpovedajú individuálnym riešením. Ich dielo je úprimné a poctivé, vždy prekračuje bežné požiadavky,“ povedal v súvislosti s udelením ceny Tom Pritzker, predseda Hyattovej nadácie. 

Architektky fascinované hmotou a váhou

Počas svojej 40-ročnej tvorby zrealizovala dvojica Yvonne Farrellová a Shelley McNamarová nespočetné množstvo projektov v rodnom Írsku, vo Veľkej Británii, Francúzsku, v Taliansku či Peru. V centre ich architektúry boli vždy ľudia a hlboké porozumenie pre osobitosť mesta, ktoré smeruje k zlepšovaniu života miestnych komunít. Ich zmysel pre proporcie im veľakrát pomohol vytvoriť intímne pôsobiace priestory aj v prostredí, ktoré na to nebolo práve ideálne. Svoje budovy prirovnávajú k mohutným lešeniam a sú fascinované predovšetkým hmotou a váhou. Možno aj preto na prvý pohľad pripomínajú brutalistickú architektúru povojnovej éry, charakterizovanú betónom a konštrukčnými piliermi. 

Vybrané projekty

Prelom v kariére

Kľúčovým pre kariéru laureátok Pritzkerovej ceny sa stal ich prvý zahraničný projekt – súkromná Univerzita Luigiho Bocconiho v Miláne (2007). Stavba získala rok po dokončení hlavnú cenu ako budova roka v rámci súťažnej prehliadky World Architecture Festival. Budova je zasadená do milánskej mestskej krajiny, a to výrazne do hĺbky. V podzemí vytvorili Grafton Architects podzemné mestečko prednáškových sál a divadelných skúšobní. Nad nimi akoby viseli vo vzduchu kancelárie a miestnosti akademického zboru. Projekt okrem toho zdôrazňuje verejný a sociálny aspekt univerzitného života a interakciu medzi materiálom a krajinou.

 
Univerzita Luigiho Bocconiho. Foto: Federico Brunetti, zdroj: pritzkerprize.com


 
Univerzita Luigiho Bocconiho. Foto: Federico Brunetti, zdroj: pritzkerprize.com

Najlepšia budova sveta za rok 2016

K ich najzásadnejším stavbám patrí aj budova univerzity v Peru, ktorá získala v roku 2016 ocenenie ako najlepšia budova sveta podľa Kráľovského inštitútu britských architektov (RIBA). Priestory kampusu Univerzity inžinierstva a technológií (UTEC) v Lime zohľadňujú klimatické podmienky tohto miesta a ich vrstvená architektúra vzdáva hold prírodnému terénu. Architektky sa museli popasovať aj s výzvou v podobe umiestnenia – z jednej strany totiž univerzitu lemuje rušná diaľnica. Severná strana budovy preto slúži ako „nový útes“ a, naopak, na južnej strane kaskádovité záhrady a otvorené priestory stavbu integrujú do mesta. Surový betón fasády odkazuje na brutalizmus.



Kampus UTEC, Lima. Foto: Iwan Baan, zdroj: pritzkerprize.com

Kampus UTEC, Lima. Foto: Iwan Baan, zdroj: pritzkerprize.com

Hra materiálov na fasáde

Porota pri svojom zdôvodnení vyzdvihla aj príklad realizácie budovy Írskeho inštitútu urbanistiky (UII) na University College Dublin. Inštitút spája inžinierov, plánovačov, architektov, geografov, ekonómov i vedcov pri hľadaní inovatívnych riešení udržateľného developmentu. Odborníci ocenili prepracovaný plášť, ktorý vytvára pohľadovo zaujímavú budovu vďaka striedaniu materiálov, ktoré zodpovedajú otvorenosti a členitosti stavby, čím vznikol účelný a funkčný priestor. V budove nájdeme laboratóriá a výskumné miestnosti s orientáciou na východ a západ, zatiaľ čo svetlíky na vyššom poschodí stavby so severozápadnou orientáciou vytvárajú kontrastnú mriežku a zaujímavý prvok priestorovej členitosti. Terakotové dlaždice, červené dlaždice a žulové sokle dotvárajú pôsobivú „remeselne upravenú kožu“ tejto stavby.

Írsky inštitút urbanistiky. Foto: Ros Kavanagh, zdroj: pritzkerprize.com


Írsky inštitút urbanistiky. Foto: Ros Kavanagh, zdroj: pritzkerprize.com

Jeden z nedávno dokončených projektov

V roku 2019 dokončená budova Ekonomickej školy Univerzity Toulouse 1 Capitole vo Francúzsku nanovo interpretuje typické prvky mesta Toulouse. Kompozícia pilierov, masívnych múrov, rámp, tajomných interiérov, vnútorných dvorov a kamenných veží je parafrázou na mesto samotné. Architektky sa snažili o maximálny prísun čerstvého vzduchu, vetrania aj svetla pre každý priestor v rámci budovy – od kancelárií až po seminárne miestnosti. To im umožnilo pracovať s priestormi so značkou hĺbkou.


Ekonomická škola Univerzity Toulouse 1 Capitole. Foto: Dennis Gilbert, zdroj: pritzkerprize.com

Ekonomická škola Univerzity Toulouse 1 Capitole. Foto: Dennis Gilbert, zdroj: pritzkerprize.com

Titulný obrázok: Univerzitný kampus UTEC, Lima. Foto: Iwan Baan, zdroj: pritzkerprize.com

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia