Kategórie
 
 
 
 
 
Aké faktory ovplyvňujú trvácnosť betónu?
Realizácia

Aké faktory ovplyvňujú trvácnosť betónu?

Betón je jeden z najpoužívanejších stavebných materiálov. Je zložený zo spojiva (cement), plniva (kamenivo), vody a v závislosti od špecifických požiadaviek stavby aj z ďalších prísad. Betón má vysokú pevnosť v tlaku, ale výrazne nižšiu pevnosť v ťahu. V porovnaní s inými stavebnými materiálmi (napr. drevo, oceľ) je možné betón ľubovoľne tvarovať v nezatvrdnutom stave, je nehorľavý, má vysokú odolnosť voči teplotám, je ekonomický, jeho výroba je možná priamo na stavbe a má dlhú životnosť, inak povedané trvácnosť. A tú ovplyvňujú viaceré faktory, o ktorých si povieme viac v riadkoch nižšie.

Debnenie na betonáž kruhových stĺpov
Realizácia

Debnenie na betonáž kruhových stĺpov

Medzi najzakladanejšie konštrukčné prvky nosných systémov stavieb patria steny, trámy, dosky a tiež stĺpy. V súčasnosti sú základnými požiadavkami pri výstavbe stavebných objektov hlavne rýchlosť, jednoduchosť, presnosť a efektívnosť. To platí aj pri realizácii kruhových železobetónových stĺpov. Aké typy debnenia sa pri ich výstavbe používajú, o tom si povieme viac v nasledujúcich riadkoch.

Ako bezpečne pracovať s výstužou
Realizácia

Ako bezpečne pracovať s výstužou

Len ťažko si vieme predstaviť stavbu bez použitia výstuže. Používa sa v základoch, samodebniacich betónových tvárniciach, podkladových betónoch, podlahách, stropoch i stenách. Pri uskladnení na stavenisku a manipulácii by sa mali dodržiavať určité zásady, aby nedošlo k znehodnoteniu výstuže ani k ohrozeniu bezpečnosti pri práci.

Ako čistiť povrchy a náradie od PUR peny
Realizácia

Ako čistiť povrchy a náradie od PUR peny

Neoddeliteľnou súčasťou stavebných prác a montáže okien alebo dverí je práca s montážnou PUR penou. Tá slúži na utesnenie a vyplnenie škár alebo rýchle zafixovanie spojov. Pri práci s PUR penou však môže dôjsť k situácii, keď sa dostane na neželané miesta, ako napríklad na rámy okien, dverí, na podlahu alebo oblečenie. Neželané znečistenie je potrebné riešiť okamžite. Rovnako je dôležité, aby sa dôkladne očistilo náradie, s ktorým sa pracovalo. Vo všeobecnosti je známe, že PUR pena sa najlepšie čistí, keď je čerstvá. Odstraňovanie už zatvrdnutej peny môže byť v niektorých prípadoch neúspešné.

Pracujeme s PUR penou
Realizácia

Pracujeme s PUR penou

Montážna PUR (polyuretánová) pena je neodmysliteľnou pomôckou pri prácach na stavbe. Používa sa ako prostriedok na utesnenie a vyplnenie trhlín, dilatačných medzier v murive, pri montáži zárubní, rámov okien a dverí alebo panelových stien.

Bránime náhodným prasklinám v betóne
Realizácia

Bránime náhodným prasklinám v betóne

Po zamiešaní betónovej zmesi sa začínajú prejavovať chemické a fyzikálne reakcie charakteristické pre hydratáciu cementu. Čerstvý alebo veľmi mladý betón nemá ešte štruktúru, ktorá by dokázala uniesť meniace sa tlakové a ťahové napätie súvisiace s prebiehajúcimi chemickými a fyzikálnymi procesmi v tuhnúcom betóne. Preto môžu v kombinácii s okolitými podmienkami v procese tuhnutia betónu vznikať náhodné praskliny.

Dištančné prvky a ich kategorizácia
Realizácia

Dištančné prvky a ich kategorizácia

Dištančné prvky zabezpečujú požadovanú kryciu vrstvu armatúry zvislých aj vodorovných železobetónových konštrukcií. Vymedzujú aj hrúbky stien pri debnení, chránia spínaciu tyč pri betonáži a uzatvárajú prestupy dištančných rúrok.

Pohľadový betón
Realizácia

Pohľadový betón

Sivý, chladný, surový, a predsa môže byť atraktívny. Industriálny dizajn dal šancu pohľadovo uspieť aj materiálom ako betón. Časy, keď bol betón iba súčasťou nosnej konštrukcie, ktorú je potrebné zatepliť alebo omietnuť, sú dávno preč. Architekti objavili skryté vlastnosti betónu priznaného v exteriéri, ale aj v interiéri. Vysoká pevnosť v tlaku, dlhá životnosť, nízka nasiakavosť, mrazuvzdornosť, stálofarebnosť a iné technické, estetické a ekonomické výhody posúvajú hranice použiteľnosti betónu.

Čo môže ovplyvniť výslednú kvalitu železobetónovej konštrukcie?
Realizácia

Čo môže ovplyvniť výslednú kvalitu železobetónovej konštrukcie?

Tvrdosť, odolnosť a nezničiteľnosť sú priam synonymá betónových konštrukcií. Sofistikované spojenie betónu a ocele tvorí nejedno stavebné dielo so životnosťou rátajúcou sa v dekádach. Avšak aj tento silák má svoju Achillovu pätu. Najčastejšie sú to výrobné imperfekcie v podobe poddimenzovaného návrhu, nedostatočnej kvality materiálov či použitia nevhodného príslušenstva pri realizácii.

Systémové stenové debnenie
Realizácia

Systémové stenové debnenie

Stenové debnenie je pomocná konštrukcia, do ktorej sa zalieva čerstvý betón, pričom po jeho odstránení vznikne monolitická konštrukcia. Poznáme tri základné druhy debnenia, a to jednorazové (napríklad tesárske, papierové), špeciálne (napríklad pojazdné, šplhavé) a systémové stenové alebo stropné. V článku sa pozrieme na to, čo je charakteristické pre systémové stenové debnenie, z akých komponentov pozostáva, ako sa montuje, ako aj na spotrebný materiál potrebný pri takomto debnení.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia